Dopřejte vaší košili tu správnou péči

Dopřejte vaší košili tu správnou péči

Ikona kalendáře 4. 2. 2021

Údržba vaší košile má na její životnost a vzhled zásadní vliv. Jak se tedy o košile starat, aby vydržely a skvěle vypadaly co nejdéle?

Košile pravidelně střídejte

Mějte v záloze několik košil a ty pravidelně střídejte. Základní výbavou mužského šatníku je pět košil – každou pro jeden pracovní den. Říká se, že nutností jsou alespoň dvě bílé a dvě světle modré košile. Složení šatníku ale velmi záleží na vašem vkusu a na tom, jak moc formální oděv nosíte. Kvalitně zpracovaná košile z prémiové bavlny by neměla mít problém vydržet 50 - 80 pracích cyklů, a tedy při pravidelném nošení poslouží několik let. U nekvalitních kousků ale očekávejte pouze 15 – 20 pracích cyklů, po kterých košile přestává vypadat dobře. Investice do kvalitní košile se vám tak zajisté vrátí.   

Praní

Před praním rozepněte všechny knoflíky na košili a vyjměte kostice z límce. Perte na program pro jemné prádlo, optimálně při teplotě nepřesahující 30 - 40 stupňů (světlejší košile můžete prát na vyšší teplotu, u tmavších košil doporučujeme teplotu nižší). Používejte kvalitní prací prostředek (ideálně bez obsahu chlóru, který způsobuje blednutí barev). Perte zvlášť bílé, černé a barevné košile.

Sušení

Sušičce se raději vyhněte a vyždímanou košili sušte na kvalitním cedrovém ramínku. Cedrové dřevo (mimo to, že krásně voní) absorbuje vlhkost a odpuzuje moly a další hmyz. Košili jemně vytřepejte a na ramínku hezky narovnejte a mírně napněte. Dobře „usazená“ košile zaručí lepší schnutí a jednodušší žehlení.

Žehlení

V případě, že máte košili s non-iron úpravou a správně ji usušíte, tak žehličku nebudete potřebovat. A pokud ano, tak doporučujeme žehlit košili ještě mírně vlhkou na teplotní stupeň určený pro bavlněné látky a používat hodně páry. Žehlení suché košile není dobré a snižuje životnost košile. Co se postupu týče, tak se nejdříve žehlí rozložený límec, poté manžety a rukávy, dále záda, přední část těla košile a nakonec přeložený límec.

Co čistírny?

Svěřovat košile do péče čistírny nedoporučujeme. Během čištění jsou často používány chemikálie a procesy, které zkracují životnost vaší košile. 

Antiperspiranty

Antiperspiranty s obsahem stříbra způsobují nažloutlé fleky v podpaží. Doporučujeme nosit pod košilí podvlékací tričko, které většinu antiperspirantu absorbuje, nebo používat nebarvící deodorant. 

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor