Kvalita bavlny

Kvalita bavlny

Ikona kalendáře 9. 11. 2020

O původu našich bavlněných látek jsme se rozepsali už dříve. V tomto článku vysvětlíme, jak poznat opravdu kvalitní bavlněnou látku.

Mnoho prodejců uvádí jako hlavní kvalitativní parametr košil váhu (respektive gramáž) použité látky. Tedy kolik gramů váží její jeden čtvereční metr. Většinou je to hodnota od 90 g/m2 do 250 g/m2. Vysoká gramáž je proto často považována za synonymum kvality. Opak je ale pravdou. Ty nejjemnější a nejkvalitnější látky se typicky pohybují v nižší „váhové kategorii“ okolo 120 g/m2. Těžší (teplejší látky) pak začínají na přibližně 145 g/m2. Těžké zimní a flanelové látky pak mají běžně hodnotu 250 g/m2 a více. Gramáž je tak určitě dobré sledovat v návaznosti na roční období. V létě zvolit velmi jemné látky v rozmezí 90 až 125 g/m2, na jaře a na podzim 125 až 140 g/m2 a v zimně látky pohybující se od 140 g/m2 výše.

Základním ukazatelem kvality látky je její jemnost. Ta má i vlastní měřítko. Jemnost použité příze je nejčastěji udávána v anglických textilních jednotkách NE, které označují počet metrů jednoduché příze vážících 0,59 gramů (nebo počet 840-yardových délek vážících jednu libru). Obecně platí, že čím jemnější příze, tím kvalitnější a příjemnější látka. Jemná příze ale současně také zaručuje vysokou pevnost, odolnost a prodyšnost výsledné látky. Velmi kvalitní bavlna obecně začíná okolo hodnoty 100 NE. Taková látka je utkána z příze, jejíchž 100 metrů váží pouhých 0,59 gramů. Nekvalitní konfekce a měřenky se pohybují kolem 20 až 60 NE. Ty nejkvalitnější látky na trhu pak mohou dosáhnout hodnoty 300 NE (cenovka takových košil běžně překročí hranici deseti tisíc Kč). Vyšších hodnot (alespoň 140 NE) lze přitom fakticky dosáhnout pouze za použití dlouhovlákného typu bavlny, tedy zejména bavlny Pima, Sea-Island, Meandr 71, nebo samozřejmě egyptské bavlny.

Nízká hodnota NE ale nemusí vždy znamenat nekvalitní látku. V některých případech je hrubší příze použita záměrně, aby bylo dosaženo výraznější struktury, nebo vyšší hřejivosti. Příkladem je struktura oxford (ta se běžně pohybuje v hodnotě právě mezi 40 až 60 NE z důvodu dosažení specifické hrubé struktury) nebo typicky zimní vazby, jako například flanel. U formálních „oblekovek“ by ale hodnota neměla klesnout pod 80 NE.

V každém případě by ale každý prodejce, který to s košilemi myslí vážně, měl být vždy schopný sdělit a vysvětlit hodnotu NE použité příze.

Druhým důležitým údajem, který je důležitý pro posouzení kvality látky je to, zda je příze spřádána (splétána) před jejím použitím. Spřádání vláken se pak nazývá skaní – vlákna se zapletou do sebe a vznikne jedna příze. Dvojmo skaná příze (spředené ze dvou vláken) tvoří látky jemnější a obecně jsou považovány za kvalitnější. Tyto látky mají za hodnou NE lomítko a číslovku 2. Trojmo skané látky jsou pak absolutní špičkou (cenovka košil vyrobených z těchto látek ale opět běžně převyšuje deset tisíc Kč).

Většina látek v našem sortimentu je utkána z příze o jemnosti 100/2. V naší nabídce ale najdete i velmi jemné látky o jemnosti 140/2. Zimní a oxfordové látky mají pak jemnost v hodnotách 40 do 80/2. Tyto hodnoty naleznete v popisku každé látky. Pokud byste chtěli zkusit i extrémně jemné látky, tak nám napište – offline nabízíme i „podpultovky“ z egyptské bavlny a Meandru 71, které převyšují hodnotu 200/2.

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor