Kostka Gingham (check out this check)

Kostka Gingham (check out this check)

Ikona kalendáře 6. 1. 2021

Kostka označovaná jako "gingham check" je nadčasovou klasikou, jejíž tmavomodrá varianta je pravděpodobně nejrozšířenějším vzorem kostky vůbec. Pokud hledáte zajímavou a přitom univerzální košili, tak jste doma. 

Popularita tohoto vzoru, který v sobě snoubí stejně velké kostky dvou barev (z nichž jedna je ve většině případů bílá) přitom není náhodná. Zaujme na první pohled, sluší prakticky každému, vypadá velmi dobře i na korpulentních postavách a pokud se náhodou v průběhu dne pomačká, tak to na ní není prakticky vidět. Skvěle přitom poslouží s riflemi i chinos do práce nebo do baru, ale lze ji nosit i s kravatou v obleku, nebo na letní dovolené se shortkami a vyhrnutými rukávy. Svou univerzalitou tak dokonce konkuruje klasické bílé košili.

Evropská historie vzoru gingham se pojí k městu Manchester, kde se takto vzorované látky začaly vyrábět přibližně v polovině 18. století. Vzor je ale starší a pochází pravděpodobně z jihozápadní Asie. Ostatně název je pravděpodobně dovozen z malajského slova “genggang” (oddělit), které vyjadřuje způsob výroby (kdy některá vlákna jsou oddělena a nabarvena před tím, než je látka utkána). První látky byly podle dostupných informací vyráběny v nejpopulárnější tmavomodro-bílé kombinaci. Mnoho dalších barev ale následovalo – po tmavomodré velmi často uvidíte černou, světle modrou, červenou nebo zelenou variantu. 

V našem konfigurátoru kostku najdete pod názvem Manchester a doporučujeme ji kombinovat s jednoduchou barelovou manžetou na jeden knoflík a límcem Kent. Pokud chcete formálnější variantu, tak určitě zkuste francouzskou manžetou a široce vykrojený límec (případně s celým kontrastním límcem a manžetami z bílé látky). Tuto kombinaci pak můžete vzít i do obleku s jednoduchou kravatou bez vzoru (ale nemusíte se bát zkombinovat i s drobnými puntíky) a manžetovými knoflíky v kontrastní barvě.

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor