Konfekce, Made to Measure nebo Online Custom?

Konfekce, Made to Measure nebo Online Custom?

Ikona kalendáře 15. 2. 2021

Dokonalý střih je základním atributem skvěle vypadající košile. Až poté následuje materiál, zpracování a značka. Pokud košile nesedí perfektně, tak jednoduše nebude vypadat dobře a nezachrání to ani luxusní materiál nebo známý brand výrobce. Obecně rozlišujeme čtyři základní způsoby výroby košile, od kterých se střih odvíjí. 

Konfekce

Košile jsou vyráběny ve standardních velikostech a ve velkých objemech. Střih je tedy unifikován. Nejčastěji velikost vybíráme podle límce (39, 40, 41 atd.), případně u méně formálních košil najdeme označení, na které jsme zvyklí u běžného oblečení (S, M, L a XL). Někteří výrobci navíc nabízejí úzké střihy (tailored, slim fit nebo ultra slim fit) a prodloužený rukáv a tělo košile. 

Výhodou konfekčních košil je nízká cena, která může začínat přibližně na 1.000 Kč (pokud je košile z umělých materiálů, tak cena může být i nižší). Někteří zákazníci ale naopak volí konfekci pro známý brand (cena takových košile dosahuje několika tisíc Kč). Mezi nejznámější výrobce brandových konfekčních košil patří určitě Ralph Lauren, Hugo Boss nebo Tommy Hilfiger. 

Made to Measure (nebo také košile na míru nebo měřenka)

Nevýhodou konfekčních košil je přirozeně to, že málokomu padnou. Pro představu jsme srovnali míry našich aktuálních zákazníků s konfekčními velikostmi a pouze 2 % by bylo zcela spokojeno s mírami konfekčních košil. A to je rozhodně málo. Navíc kvalita zpracování konfekčních košil často pokulhává a obecně jsou pro výrobu používány méně kvalitní materiály. Velkou nevýhodou je pak i velmi nepříznivý dopad na životní prostředí, otázky férovýchpodmínek výroby a obecně negativa trendu fast fashion. 

V jádru jde o konfekci upravenou krejčím, která je ušita tak, aby šly míry co nejlépe upravit. Tyto košile na míru jsou v poslední době velmi populární a nabízejí je mnoho krejčovství. Cenovka se pohybuje mezi 1.500 Kč a 3 500 Kč. 

Výhodou je určitě lepší fit než u klasické konfekce a cena, která je levnější než u dalších typů košil. 

Nevýhodou je to, že každá košile na míru má své rozměrové limity, které upravit nelze. Často se tedy stává že ani košile na míru nesedí perfektně. Současně způsob zpracování košile a materiály se přibližují spíše konfekci. Bohužel jde v každém směru o určitý kompromis, se kterým se mnoho zákazníků nespokojí.

Made to Order

Made to Order, nebo také Online Custom je styl, který používáme my. Každá košile je šita pro konkrétního zákazníka. Nejsou používány předchystané šablony. Zákazník zadává své míry nebo míry své košile. V Bespoken máme navíc standardizovaný systém volby velikosti, který vychází z databáze měr našich klientů, díky čemuž je volba velikosti daleko přesnější než u konfekce. Cena se začíná na 2.390 Kč a odvíjí se od kvality použitého materiálu

Výhodou je kvalita materiálů a zpracování. Mnoho košilovin v naší nabídce je vyrobeno z egyptské bavlny o velmi vysoké jemnosti. V Bespoken jsou navíc standardem jemné francouzské švy, vysoká hustota stehů, krčkované knoflíky, dělené sedlo, skvělá návaznost vzorů nebo možnost zvolit knoflíky z pravé perleti. Také fit košile je o mnoho lepší než v případě košil na míru, protože nejsou používány předvyrobené šablony. Košili navíc objednáváte z pohodlí od vašeho počítače. Míry máte po prvním nákupu uloženy ve Vašem profilu, takže následně můžete košili objednat doslova 5 kliků. 

Nevýhodou přirozeně je, že se měříte Vy. Samozřejmě tak může dojít k chybě. To se ale nestává často. Zákazníkům nesedí pouze jedna košile z dvaceti. Zadané míry totiž kontrolujeme našim algoritmem, který je založený na datech všech námi vyrobených košil, které seděly skvěle. A pokud i tak košile nesedne, tak bez řečí vyrobíme novou zdarma. Stačí jen poslat foto, míry zkonzultujeme a košili poté dáme do výroby.

Bespoke

Metoda bespoke je bezesporu vrchol krejčoviny. Košile je šita přesně na Vaše míry krejčím, který vás několikrát přeměří. Na výrobu se používají jen ty nejlepší materiály. Mnoho detailů je šito ručně. Cena nejde pod 4.500 Kč, ale snadno přesáhne i 10.000 Kč. 

Výhodou je, že košile skvěle padne a je zpracována do nejmenšího detailu. Objednání košile často doprovází sklenička whisky a osobní poradenství pana krejčího. 

Nevýhodou je samozřejmě cena. Současně musíte krejčího navštívit alespoň třikrát, než si Vaši košili odnesete.

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor