Koktejlové manžety

Koktejlové manžety

Ikona kalendáře 4. 10. 2020

S novým webem jsme přivítali i několik novinek v našem konfigurátoru. Jednou z nich jsou koktejlové manžety – označované také jako manžety Portofino nebo manžety Jamese Bonda (v angličtině turn-back nebo flow-back cuffs).

Když se řekne James Bond, tak si vybavíme Vesper Martini, Walther PPK a Aston Martin DB5. Pozornější divák si ale všiml i detailů, které jsou pro 007 stejně příznačné. Jako např. jeho Rolex hodinky se strečovým NATO páskem. Nebo koktejlové manžety.

Koktejlové manžety byly velmi populární v šedesátých letech dvacátého století. Sean Connery je má na sobě například když ho poprvé vidíme pít jeho Vesper Martini ve filmu Dr. No. Ale tyto manžety nejsou spojovány pouze s Jamesem Bondem. S oblibou je nosil i Pablo Picasso, nebo herci David Niven a Peter Sellers. Nicméně v sedmdesátých letech se vytratily a v následujících dekádách nebyly prakticky k sehnání – od New Yorku po Saville Row (a v Praze už vůbec ne). Nyní se ale vracejí do módy s velkou parádou.

Koktejlové manžety v sobě snoubí elegantnost francouzských manžet a praktičnost manžet barelových na klasické knoflíky. Mírou formality tak vyplňují prostor mezi těmito dvěma typy a jsou perfektní volbou např. na svatby, firemní party a hlavně na koktejly s přáteli po práci. Jsou nenápadným, ale velmi originálním detailem košile, který odkazuje na klasickou krejčovinu minulého století.

I název manžet je velmi líbivý – ostatně když ne právě u vás, tak někde ve světě je právě nyní večer a nonšalantní elegance koktejlové manžety vám dává licenci (pokud ne zabít) tak přinejmenším pozvednout Martiny s kolegy. Původ názvu sahá pravděpodobně do Londýna třicátých let. Barmani si v té době údajně často stěžovali na to, že manžetové knoflíky ničí barové desky. Odpovědí pak byly koktejlové manžety. Díky ohybu vypadaly obdobně jako manžety francouzské, ale nezapínali se manžetovými knoflíky. Není zřejmé, kdo je vytvořil jako první, ale často jsou zmiňována krejčovství Turnbull and Asser, Frank Foster, Ede & Ravenscroft a Hawes & Curtis.

Do našeho šatníku se koktejlové manžety dostaly rychle a mají tam čestné místo. Pokaždé, když si je zapínáme, tak na nás dýchne kouzlo New Yorských barů třicátých let a šarm Jamese Bonda. Doporučujeme kombinovat s límcem se skrytými knoflíky (jako Daniel Craig ve filmu Skyfall) nebo se široce vykrojeným límcem.

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor