Knoflíky

Knoflíky

Ikona kalendáře 29. 10. 2020

Německé přísloví "Čert vězí v detailu" (Der Teufel sitzt im Detail) nám připomíná, že i zdánlivé maličkosti mají často klíčový dopad na celek. A v případě košil to platí obzvláště.

Jedním z klíčových detailů, který odděluje opravdu kvalitní prémiové košile od nekvalitní konfekce a měřenek jsou bezesporu knoflíky. Ostatní detaily, jako například úzké francouzské švy, vysoká hustota stehů, perfektní návaznost vzorů, ruční přišití knoflíků nebo kovové vyjímatelné kostice nejsou na první pohled často viditelné. Respektive ne natolik, aniž byste si museli osobu, která má košili na sobě, prohlížet více, než je vhodné. Ale kvalitní knoflíky zaznamenáte na první dobrou. A i když si jich na první pohled náhodou nevšimnete a na košili byste je vyměnili za laciné plastové knoflíky, tak budete vědět, že je něco špatně a košile nebude působit dobře. Máloco totiž dokáže zkazit dojem z košile tak, jako nevkusný plastový knoflík.

Tradičním a velmi luxusním materiálem pro výrobu knoflíků je pravá perleť. Knoflíky z perleti (anglicky nacre, mother of pearl nebo zkráceně MoP) jsou v průměru patnáctinásobně dražší než kvalitní plastové knoflíky (nekvalitní ani nezmiňujeme). Ale stojí za to. Perleť je vysoce odolný a přirozeně elegantní materiál. Knoflíkům dodává jedinečnou strukturu, lesk a vizuální hloubku díky krystalům minerálu aragonitu obsaženým v jednotlivých vrstvách perleti. Světlo se na nich láme v různých krystalických vrstvách a odráží se tak od horního i spodního povrchu při různých barevných vlnových délkách. Navíc se traduje, že perleť stimuluje naši intuici, představivost a vnímavost. Proto doplňky z perleti zlepšují myšlenkové pochody a napomáhají kvalitním rozhodnutím.

A jak knoflíky z pravé perleti poznáme? Existuje několik zaručených způsobů:

  • Zvuk – Zkuste dvěma knoflíky cvaknout o sebe. Pokud je zvuk tlumený, jde o plast. Pokud je zvuk ostrý, pak jste na správné stopě perleti.
  • Teplota – Plastové knoflíky působí na omak tepleji, zatímco perleťové knoflíky jsou studené. Nejlepším způsobem, jak se o teplotě přesvědčit je (pečlivě dezinfikovaný knoflík) olíznout. Pozor, je to návykové. Pokud to zkusíte jednou, budete mít tendenci olizovat knoflíky na všech vašich košilích.
  • Kresba – Každý perleťový knoflíky je unikátní. Pokud tedy porovnáte dva perleťové knoflíky, pak by rozhodně neměly mít stejnou kresbu. Zejména ze spodní strany perleťového knoflíku jsou mnohdy vidět drobné skvrnky perleťové kresby.

Neříkáme ale, že knoflíky musí být nutně pouze z perleti. Kvalitní plastové knoflíky mají na košilích určitě také své místo. Musí být ale vkusně zpracované a hlavně vyrobené z kvalitní plastové pryskyřice. Takové knoflíky jsou dokonce odolnější než knoflíky perleťové (zejména lépe snášejí sušičku). A hlavně – jsou k dispozici snad ve všech barvách, které si dovedete představit.

Perleťové knoflíky jsou v Bespoken samozřejmostí. Vybírat přitom můžete klasické ploché knoflíky, nebo luxusnější vysoké, které jsou často párovány s oblekovými košilemi. Obě provedení jsou k dispozici ve světlé i tmavé (tzv. kouřové) variantě. Tyto knoflíky jsou doplněny selekcí těch nejkvalitnějších plastových barevných knoflíků, abyste mohli knoflíky případně sladit s barvou látky. Aktuálně testujeme barvení perleťových knoflíků, abychom nejvyšší knoflíkový standard do budoucna nabízeli i v barevných provedeních.

Neradi čtěte? Pojďte si radši navrhnout košili.

Pánský konfigurátor Dámský konfigurátor